Best Joomla Templates by iPage Hosting Review

Sala doświadczeń świata

Opublikowano: sobota, 07 maj 2016

Sala doświadczeń świata

         Zasadniczym celem prowadzonych zajęć na sali doświadczeń świata jest poznawanie, doświadczanie „innego świata”, pobudzanie zmysłów  poprzez odpowiednio dobrane przez terapeutę, bodźców stymulujące wzrok, słuch, dotyk, węch. Terapia doświadczania świata, rozwija aktywność mieszkańców oraz ich funkcje poznawcze, tj.: pamięć, uwagę, myślenie, daje możliwość odprężenia, stwarza poczucie bezpieczeństwa, redukuje stres, a także napięcie nerwowe. Ogranicza zachowania agresywne lub autoagresywne. Na osoby nerwowe, agresywne i ze stereotypowymi ruchami wpływa uspokajająco i wyciszająco. Natomiast osoby bierne pobudza i zachęca do aktywności. Umożliwia nawiązywanie do bezpośredniego kontaktu z terapeutą, poprawia samopoczucie, spostrzeganie oraz rozwija zainteresowania.

Zakres prowadzonej w naszym Domu terapii doświadczania świata jest bardzo obszerny i obejmuje m.in.: ćwiczenia i zabawy dotykowe, ćwiczenia rozwijające wzrok, wrażliwość słuchową, stymulujące zmysł równowagi, różnego rodzaju zabawy i zajęcia relaksacyjno – wyciszające. Zajęcia terapeutyczna odbywają się na podstawie programów wspomagających rozwój mieszkańca w specjalistycznie wyposażonej sali. W sali tej panuje atmosfera relaksu i odprężenia, wytworzona za pomocą odpowiedniej muzyki relaksacyjnej, dzięki której mieszkańcy mają możliwość wyciszenia emocji oraz odprężenia fizycznego. Wnętrze sali przypomina kolorowy świat bajki, w którym panuje cisza i spokój. Do stymulacji percepcji wzroku służy kurtyna światłowodów, która daje możliwość tworzenia ciekawych przestrzeni. „Ściana” zwisających światłowodów, mieniących się i mrugających jednocześnie oddziela i integruje. Światłowody składają się z dwóch elementów: przeźroczystych, giętkich włókien świecących punktowo na całej długości oraz mocnego źródła światła.

Jednym z urządzeń, które pozwala na wyciszenie jest kolumna wodna. Kolorowe bąbelki powietrza unoszące się w wodzie zmieniają łagodnie barwę, dostarczając także pozytywnych wrażeń wzrokowych.

Domek lustrzany jest jednym z podstawowych urządzeń terapeutycznych. Daje efekt nieskończonej przestrzeni. Sala wyposażona jest także w łóżko wodne z podstawa muzyczną – urządzenie terapeutyczne dla osób o różnym stopniu i rodzaju upośledzenia. Łóżko wodne jest elementem stymulującym równowagę. Pozwala na wykonywanie ruchów oraz  odczuwanie własnego ciała przez osoby korzystające. Jest idealną powierzchnią do zabawy. Przyjemne ciepło łóżka wodnego połączone z łagodnym „falowaniem” jest nie tylko wspaniałym odprężeniem dla ciała mieszkańców, ale także dla ich psychiki.

W sali doświadczania świata tworzymy dla naszych podopiecznych przyjazny świat, który skłania do spontanicznej aktywności, a jednocześnie wycisza, co znakomicie sprawdza się w terapii i rehabilitacji.