Pielgrzymka do Lutogniewa

Opublikowano: czwartek, 25 listopad 2021

lutogniewPielgrzymowanie do Sanktuarium Matki Bożej w Lutogniewie ma już kilkunastoletnią tradycję. Każdego roku, w ostatnią sobotę sierpnia spod Parafii Piotra i Pawła wyrusza piesza pielgrzymka dla osób z niepełnosprawnościami. 28 sierpnia 2021r., była to już 19 – sta pielgrzymka, w której uczestniczyliśmy również my. Grupie przewodniczył proboszcz Parafii Piotra i Pawła w Krotoszynie – ks. Grzegorz Kamzol. Po raz kolejny szliśmy pełni wiary i z intencjami w sercach.

Po dotarciu na miejsce zgromadziliśmy się wszyscy na Eucharystii sprawowanej przez ks. Grzegorza, homilię natomiast wygłosił ks. proboszcz Sanktuarium – Łukasz Żurawski. We Mszy św., czynnie uczestniczyli nasi mieszkańcy, czytając fragmenty Pisma Świętego, modlitwę wiernych, Siostra Monika, śpiewając psalm, w procesji z darami – mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie, a wszyscy wierni – w śpiewie i w modlitwie.

Po Mszy św., na zaproszenie ks. proboszcza Łukasza, wierni udali się do ogródka, aby posmakować zupy pomidorowej, fasolki po bretońsku, były napoje, kawa, cukierki. Ucieszył nas bardzo ten wielki gest, który my, jako pielgrzymi odbieramy jako piękną formę okazania miłości drugiemu człowiekowi.

Każdego roku uczestnicząc w pielgrzymce, te kilka kilometrów to dla każdego z nas szansa właśnie na kształtowanie w sercu miłości względem drugiego człowieka. To ona zakłada podejmowanie współpracy, a przede wszystkim dostrzeganie potrzeb innych osób. To tam składamy ważny egzamin naszej wrażliwości. Dostrzegamy problemy drugiego człowieka, troszcząc się o to, aby mu pomóc – to konkretne znaki miłości bliźniego i uwielbienie Pana Boga.

Kolejnego dnia 29 sierpnia 2021r., w to samo miejsce udaliśmy się na koncert SIEWCY LEDNICY, gdzie bardzo skoczne rytmy porwały do tańca wszystkich: młodszych i starszych, wesołych i smutnych. …bo kiedy trzeba, SIEWCY grają z przytupem, a kiedy trzeba refleksyjnie. Oto kilka wspomnień… Galeria